Rat sa bakterijama u kuaptilu
U javnim toaletima sve vrvi od svih vrsta bakterija. Ali sigurno ih je moguće držati pod kontrolom u sopstvenom kupatilu. Pa ipak, bakterije mogu da napreduju i u kupatilu kod kuće. Razlog za to je često taj što kada čistite kupatilo, težite da se koncentrišete na WC šolju, umivaonik i kadu. Ali nema potrebe za panikom. Na kraju krajeva, kupatilo potpuno bez klica nije ni moguće ni neophodno. U privatnom kupatilu, jednostavna higijena može držati ove neželjene sustanovnike podalje.
Saveti za manje bakterija u kupatilu
- Bakterije se osećaju kao kod kuće u vlažnim peškirima za ruke i kupanje, stoga je važno da peškiri slobodno vise da se osuše. Perite svoje peškire najmanje jednom nedeljno u ciklusu od najmanje 60 stepeni.
- Četkice za zube ne treba potcenjivati kao žarište bakterija. Obavezno ih menjajte svaka dva do tri meseca - i držite ih tamo gde mogu da se dobro osuše.
- Uvek zatvorite poklopac toaleta. Kad god isperite toalet, bakterije se bacaju u vazduh i mogu se proširiti po kupatilu. Zatvoreni poklopac za toalet je važan deo higijene.
- Bakterije vole vlagu. Uvek dobro provetrite kupatilo - i uverite se da ventilacioni sistem radi ispravno.
- Zavese za tuširanje imaju tendenciju stvaranja gljivica i buđi. Uverite se da se zavese za tuš potpuno osuše nakon tuširanja i da ih s vremena na vreme operete u mašini za pranje veša. Dugoročno gledano, staklena pregrada za tuš kabinu je bolje higijensko rešenje.
- Ne zaboravite da očistite kvake, tipke i prekidače za svetlo.
- Nakon upotrebe, obavezno dobro istrljajte površine tuševa i kade kako biste otežali život mikroorganizmima. Ovo takođe pomaže da se smanji nakupljanje kamenca.
- Mnogo bakterija će se vremenom naseliti na silikonskim spojevima iako na prvi pogled izgledaju čisto. Zbog toga treba redovno čistiti spojeve sredstvom za čišćenje koje sadrži sirćetnu kiselinu i toplu vodu.
- Nemojte zanemariti tuševe. Klice se brzo skupljaju u glavama tuša. Zbog toga preporučujemo da isperite mlaznice pre prvog tuširanja toplom vodom da biste ih očistili. U idealnom slučaju, temperatura vode treba da bude veća od 50 stepeni.
- Uverite se da često perete krpe na visokim temperaturama i koristite odvojene krpe za kupatilo. Da biste bili sigurni, trebalo bi da čistite toalet sa namenskom krpom različitih boja.
- Otirači za kupatilo su omiljeno mesto za sakupljanje kose i prljavštine. Redovno protresite prostirke i perite ih na srednjoj temperaturi.
- Sunđeri za kupatilo, koji se posebno koriste u kadi, nisu ništa bolji od kuhinjskih sunđera. Uverite se da ih redovno menjate.
- Četkice za šminku i četke za kosu takođe treba očistiti. Povremeno čišćenje šamponom može biti korisno.