KADA ILI TUŠ – ŠTA JE BOLJE?
Mišljenja se razlikuju o tome da li je bolje tuširati se ili kupati. Za neke, kada je suštinska karakteristika kupatila jer nudi udobnost i opuštanje. Drugi više vole tuš jer zauzima malo prostora i štedi vreme tokom rutina lične higijene.
Koliko prostora je potrebno za kadu ili tuš kabinu?
Tuš prostor je dostupan u mnogim varijantama i dimenzijama koji dozvoljavaju optimalno korišćenje prostora. Da biste stajali uspravno i slobodno se kretali, dužina i širina tuš kade treba da bude najmanje 80 cm. Armatura sa tuš ružom iznad treba da je montirana na visini od 200 cm.
Ako je u pitanju kupatilo bez barijera, moraju se ispoštovati lokalni standardi za ovu vrstu konstrukcije.To znači da tuš kada mora biti minimalnih dimenzija i ugrađena u pod, kako bi se obezbedio pristup kolicima. Kupatilo bez barijera sa tušem, WC šoljom i umivaonikom bi trebalo da bude minimum 180x180 cm.
Za kadu je potrebno više prostora. Ako je kada duga najmanje 150 cm i široka 70 cm, korisnici mogu udobno da legnu. Ove dimenzije mogu varirati u zavisnosti od modela.
Ako se kada koristi i za tuširanje, preporuka je kada sa delom za tuširanje.Oni imaju vertikalni nagib zida na jednoj strani koji omogućava korisnicima da stoje uspravno kada se tuširaju.
Kada ili tuš - koja instalacija je jednostavnija?
Troškovi instalacije zavise od različitih faktora. Infrastruktura, izbor proizvoda i konstruktivni uslovi određuju koliko je složena ugradnja kade ili tuša.
Kade su obično veće od tuš kada i stoga im je potrebno više prostora. Za njih je potreban priključak za slavinu za kadu, odvod i preliv za kadu koji je povezan sa sistemom za odvod vode.
Ugradnja tuš kabine može biti složenija ako se planira tuš u ravni poda. Ovde je potrebno više popločavanja i zaptivanja u poređenju sa kadom. Za tuš kadu je potreban priključak za slavinu za tuš i savijanje izlazne cevi.
Međutim, kade i tuš kade se generalno mogu instalirati bez poteškoća pod uslovom da se pažnja posveti obezbeđivanju pravog rešenja za instalaciju za situaciju izgradnje na licu mesta.
Prednosti kada i tuš prostora
Postoji nekoliko prednosti kade i tuš kabine
Štedi vodu i prostor: 5 prednosti tuš prostora
- Tuš se može postaviti u malom prostoru, neobičnog tlocrta i bez obzira na nagib krova.
- Tuš prostori u ravni poda olakšavaju pristup prostoru za tuširanje.
- Soba može izgledati veće ako je tuš kada prilagođena dizajnu kupatila. Tu mogu pomoći otvoreni tuševi sa staklenom pločom za tuš kabinu i pločicama koje su ravnomerno i neprimetno položene preko kupatila i u prostor za tuširanje.
- Brže je tuširanje nego kupanje, a takođe je i ekološki prihvatljivije jer je potrošnja vode manja. Ovo štedi vreme, novac i energiju. Poređenja radi: u proseku vam je potrebno oko 150 litara vode za punjenje kade; petominutno tuširanje štedi oko tri puta veću količinu vode, pod uslovom da isključite vodu dok se sapunjate.
- Tuš takođe može da privuče pažnju nizom istaknutih delova kao što su glava tuša posebnog oblika, šarena zavesa za tuširanje ili pločice.
Udobnost za celu porodicu: 5 prednosti kade
- Kupanje je zabavno. U porodičnom kupatilu, kada je vrlo popularna kod dece, jer uče o higijeni na zabavan način kroz igru.
- Prednost kade je što ne morate da se odlučite između kupanja i tuširanja. Za ljude koji više nisu fizički spremni, postoje kade sa sedištem i vratima za lakše ulazak. Ugaona kada može biti dobro rešenje u malom kupatilu.
- Kada predstavlja udobnost. Briga o svojoj ličnoj higijeni dok ležite i opuštate je radost. Kade sa wellness mlaznicama i sprejevima pomažu da se dodatno opustite. Ovo takođe nudi savršenu zamenu za hidromasažnu kadu.
- Prijatno topla kupka je dobra za vaše zdravlje. Pomaže da se oslobodite svakodnevnog stresa i zagreva vaše telo tokom hladnog dana. Ako ste prehlađeni, kupka će pomoći vašem protoku krvi i podržati prirodnu odbranu tela. Ako želite, u vodu možete dodati ulje za kupanje.
- Kade neobičnih oblika i modela oplemenjuju kupatilo. Pored kada standardne veličine, tu su i samostojeće kade, kade ugrađene u pod, kao i ugaone kade privlačnog dizajna
Tuš ili kada - na šta obratiti pažnju
U dobro planiranom kupatilu pažnja se pre svega poklanja aspektima kao što su optimalno korišćenje prostora, potrebe u pogledu dizajna i funkcija, kao i raspoloživa infrastruktura (ventilacija, osvetljenje i sanitarne instalacije).
U iznajmljenom stanu kupatilo obično ima drugačije zahteve u odnosu na opremu u hotelskoj sobi. Koliko prostora ima na raspolaganju u kupatilu? Ko koristi kupatilo? Gde su već postavljene cevi? Na kraju, ali ne i najmanje važno, potreban je i realan budžet. Zapitajte se da li se vaši planovi mogu realizovati sa raspoloživim budžetom.
Pomoć pri donošenju odluke
Naš savet: vaše kupatilo iz snova se može vizualizovati na mreži u samo nekoliko koraka pomoću jednostavnog alata za planiranje kao što je Geberit 3D planer kupatila. Prava vizuelizacija omogućava da se testiraju različiti scenariji dizajna sa tušem i kadom. Ovo može pomoći prilikom donošenja odluke.
Šta je najbolja opcija za rentirtan stan: kada ili tuš?
U iznajmljenom stanu sa samo jednim kupatilom tuš je obično najbolje rešenje. Tuš treba manje prostora, štedi vodu i vreme, a moguć je i pristup bez prepreka. Ako iznajmljeni stan ima dva kupatila, onda se u jednoj prostoriji često postavlja tuš, a u drugoj kada.