Kako da uštedite vodu u kupatiluSmanjenje potrošnje prilikom ispiranja i tuširanja

Voda je dragoceni resurs koji je oskudan u mnogim regionima. Pažljivo postupanje s vodom – posebno vodom za piće – stoga je od velike važnosti.

Podaci o korišćenju vode u kupatilu

Ženska osoba se naslanja na umivaonik u kupatilu s Geberit AquaClean Sela WC šoljom sa tušem i Geberit VariForm umivaonikom i nameštajem

Osoba u Švajcarskoj troši 140 litara vode za piće dnevno u svom domaćinstvu, osoba u Nemačkoj 127 litara. To je oko 50.000 litara po osobi godišnje!

Približno dve trećine količine vode koja se prosečno svakodnevno konzumira u evropskom domaćinstvu odigrava se u kupatilu. Jedna trećina se troši na ličnu higijenu, uključujući kupatila i tuš kabine. Dodatnu trećinu koristi vodokotlić.

Međutim, voda se može sačuvati upravo u ovim situacijama uz minimalan napor.

Sedam saveta za uštedu vode u kupatilu

Osoba se tušira u tuš-kabini u ravni poda opremljenoj Geberit CleanLine tuš kanalom

Savet 1: Tuširajte se umesto da se kupate

Iako je kupanje u kadi prijatan i opuštajući doživljaj, koristi se značajno više vode nego u tuš kabini. Dok tuš kabina u proseku troši između 40 i 60 litara, kupatilo može brzo da potroši od 150 do 200 litara. Puna kada sadrži čak 250 litara.

Pored uštede vode, tuš kabine takođe štede energiju jer voda mora da se zagreje. Kada ispunjena toplom vodom zahteva više od jednog litra ulja za zagrevanje.

Savet 2: Kraće tuširanje

Ali pazite, ušteda vode i energije je realna samo kada je tuširanje kratko. Svakog minuta, oko 10 do 12 litara vode u proseku otiče niz odvod. Tuširanjem koje traje duže od deset minuta može brzo da se potroši preko 100 litara vode. Stoga se preporučuje kratko tuširanje.

Savet 3: Ugradite glavu tuša koja štedi vodu

Glava tuša koja štedi vodu može značajno da smanji protok vode u tušu. Za razliku od konvencionalne glave tuša, verzija koja štedi vodu ima protok vode od 6−9 litara u minuti, u zavisnosti od modela. Mnogi modeli su opremljeni tipkom za zaustavljanje ili različitim intenzitetima. Protok vode se takođe može smanjiti korišćenjem specijalnih rešenja za unapređenje slavine. Rezultat je efikasna ušteda vode u kupatilu!

Ručno pritiskanje male tipke za aktiviranje ispiranja Geberit Sigma50

Savet 4: Prilikom ispiranja WC šolje, koristite dugmad za dvokoličinsko ispiranje ili start/stop tipku za ispiranje

6 do 9 litara vode za piće završi u WC šolji u proseku sa svakim ispiranjem. Moderni vodokotlići su prava ušteda vode. Korišćenjem Geberit dugmeta za dvokoličinsko ispiranje , možete smanjiti ispiranje malom količinom vode na manje od 3 litra. Kompletno ispiranje može se podesiti na 4 litra. To se postiže zahvaljujući Geberit odvodnom ventilu u vodokotliću.

Pitajte svog vodoinstalatera o optimalnom podešavanju za vaš toalet. Start/stop tipka za ispiranje je alternativa za dugmad za dvokoličinsko ispiranje i koristi se za ručni prekid procesa ispiranja.

Muško brijanje kod umivaonika sa Geberit ONE nameštajem i elementom sa ogledalom

Savet 5: Ne dozvolite da voda teče

Za pranje zuba, ruku ili brijanje je potrebno vreme. Iako vam je obično potrebna voda na početku i na kraju, nema smisla pustiti vodu da teče dok to radite. Voda tada teče direktno u odvod bez upotrebe.

Privremeno isključivanje slavine može da uštedi značajnu količinu vode!

Makro slika sa rukama koje okreću slavinu Geberit ONE i proveravaju protok i temperaturu vode

Savet 6: Koristite hladnu vodu umesto tople vode

Priprema tople vode koristi dodatnu energiju. Pored toga, uvek je potrebno neko vreme da topla voda stigne od kotla do slavine. U međuvremenu, neiskorišćena hladna voda izlazi iz slavine.

Brzo pranje ruku toplom vodom dovodi do nesrazmerno velike potrošnje vode.

Savet 7: Popravite sve slavine koje kaplju

Slavina koja kaplje bez prestanka ne samo što vas iritira, već i povećava vaš račun za vodu – a time opterećuje i životnu sredinu. Prljava ili istrošena zaptivka obično je razlog iz kojeg slavina kaplje. Ova zaptivka se može očistiti ili zameniti uz minimalni napor.

Česta pitanja o korišćenju vode prilikom tuširanja i još mnogo toga

Kolika je prosečna potrošnja vode prilikom tuširanja?

Prilikom tuširanja, potrošnja vode zavisi od dužine tuš kabine i ugrađene glave tuš kabine. U proseku, tuširanje koristi 10 do 12 litara vode u minuti. Svako ko se tušira duže od deset minuta, koristi otprilike istu količinu vode kao i prilikom kupanja u kadi.