Kada se nameštaj pokvasi 

Vlaga u kupatilu može da ima veliki uticaj na kupatilski nameštaj jer usled njene pojave drvo može da nabubri. Zbog toga kupatilski nameštaj može da izgleda neprivlačno, a fioke i vrata mogu da se teško otvaraju i zatvaraju. Nekoliko kvalitetnih komada kupatilskog nameštaja omogućiće vam da uživate u njima još mnogo godina. Međutim, za to su vam potrebni pločasti materijali koji su otporni na vlagu i imaju čvrstu površinu.

Na šta obratiti pažnju pri kupovini nameštaja za kupatilo? 

Dva su bitna faktora pri izboru nameštaja za kupatilo: materijal od koga je nameštaj napravljen i površina kupatilskog nameštaja.

Materijal

Drvo je najčešći materijal koji se koristi za kupatilski nameštaj. I dolazi u različitim oblicima: šperploča, iverica, MDF ploče ili puno drvo. U zavisnosti od svog sastava, drvo će različito reagovati na vlagu u vazduhu i samim tim varira u pogledu pogodnosti za kupatilski nameštaj.

  • Šperploča je verovatno najbolji izbor. Mnogo manje menja svoj oblik od punog drveta jer se lepi unakrsno. Oticanje usled vlage nije ni približno problem kao kod drugog drveta. Materijal je takođe veoma otporan na savijanje i lako se spaja; drugim rečima, to je funkcionalan, dobar izbor za kupatilski nameštaj.
  • MDF ploče se sastoje od raspadnutih drvenih vlakana koja se mešaju sa lepkom i presuju. Površina je predivno glatka što znači da je dobra za folije i lakove. Međutim, oni su mnogo teži od iverice i takođe skuplji. Oni su prilično vodootporni i stoga su savršeno pogodni za upotrebu u kupatilskom nameštaju. Buđ ili otok nisu problem sa dobrom folijom ili lakom.
  • Iverica u sirovom obliku nije pogodna za kupatila jer nepovratno bubri kada je izložena vlazi. Ovo se, međutim, može izbeći dobrim zaptivanje površine. Garnitura kupatilskog nameštaja od iverice tako u osnovi nije loša ideja. Na kraju krajeva, to zavisi od kvaliteta obrade.
  • Puno drvo se, međutim, brzo širi kada je izloženo vlazi. Ni najbolje građevinske mere to ne mogu da promene. Štaviše, relativno je skupo. Zbog toga ne savetujemo kupatilski nameštaj od punog drveta.

Elementi kupatilskog nameštaja su svakodnevno izloženi vlazi. Zato je moto „Ne štedim na kvalitetu“ princip koji treba da primenjujete kada birate materijal za kupatilski nameštaj. Kod jeftinijeg kupatilskog nameštaja troslojna iverica je često neobrađena ili je nedovoljno zaštićena od vlage. Može da upije vlagu u kupatilu i da nabubri, pa površine postaju neprivlačne, javljaju se pukotine po njima, a vratanca i fioke se teško zatvaraju.

Rešenje za to je kupatilski nameštaj napravljen od materijala koji je otporan na vlagu. Testovi koji se sprovode u laboratoriji kompanije Geberit pokazuju jasnu razliku u kvalitetu. Zato Geberit koristi materijale na bazi drveta koji su otporni na vlagu i na koje prskanje vodom i vlaga ne utiču

GLATKE POVRŠINE OTPORNE NA GREBANJE

Otporne površine takođe igraju veoma važnu ulogu. Mnogi elementi kupatilskog nameštaja obloženi su tankom i jeftinom folijom, koja može da se ošteti tokom obavljanja svakodnevnih rutina u kupatilu. Geberit koristi visokokvalitetne, debele folije koje mogu da pariraju površinama od melamina. Međutim, kupatilski nameštaj sa otpornim površinama od melamina uvek predstavlja dobar izbor. Melamin je papir koji se presuje pomoću sintetičke smole, koja je izuzetno otporna na grebanje i vodu. Još jedna od prednosti visokokvalitetnih lakova je njihova sposobnost da u potpunosti oblože komade nameštaja i da se trajno povežu sa materijalom, dok lakovi visokog sjaja kroz odsjaj pružaju iluziju dubine. Kada se svi ovi aspekti uzmu u obzir, kupatilski nameštaj može da poboljša i izgled vašeg kupatila, ali i kvalitet vašeg života.